054-4831152
יצירות אומנות - ציורי שמן - פסלי שיש - פסלי אבן
 
 

יצירות אומנות – עולם ומלואו

כל יצירת אומנות היא עולם ומלואו הטומן בחובו אינספור אלמנטים מחיי המין האנושי. קשה לדמיין את ההיסטוריה האנושית ללא האומנות שתמיד הייתה שם לתעד, לשמח, להעביר ביקורת, לגרות את החושים ולתת לדמיון להפליג אל מחוזות רחוקים.
יצירות אומנות הן למעשה מימזיס (חיקוי). האמן מחקה את הטבע ועושה לו טרנספורמציה באמצעות טכניקות שונות העומדות לרשותו. יצירות אומנות הן אינן יצירה הנעשית על פי תבנית פעולה מוגדרת וקבועה אלא כזו הנתונה לשיקול דעתו, יצירתיותו ופרשנותו של האמן. אך עם זאת ישנן באומנות מספר מסגרות בעלות חוקים והגדרות שבתוכן מוצא האמן מקום להפעיל את היצירתיות שלו.

יצירות אומנות – הפריחה בימי הרנסאנס

חיזוק מעמדו של האמן על ידי חתימת שמו על יצירות אומנות פרי ידיו הוא אלמנט שהתחיל רק בימי הרנסאנס. האומנות תמיד הייתה כאן וליוותה את האנושות מראשית ימיה, אך רק בימי הרנסאנס זכתה להגיע אל המעמד הרם לו היא ראויה – מעמד של יצירת אומנות. תפיסתם של ההומניסטים, בימי הרנסאנס, לפיה האדם צריך להיות במרכז ולא האל, הביאה לפריחה במעמדם של האמנים שלראשונה התחילו לחתום את שמם על יצירותיהם השונות ולהיות מזוהים עימן. לא בכדי הולידה תקופה זו את גדולי האמנים של כל הזמנים בתחומי הציור, הכתיבה, הפיסול התיאטרון ועוד: מיכאלאנג'לו, דה-וינצ'י, דנטה, פטררקה, בוקצ'יו, שייקספיר ועוד רבים וטובים שיצירותיהם עדיין נחשבות למשמעותיות ביותר. עובדה זו מעידה על כוחה הגדול של יצירות אומנות המנותקות ממושגים של זמן ומקום.

יצירות אומנות כמאפיין של תקופה

לכל תקופה יש יצירות אומנות המאפיינות אותה. חלוקת התקופות בתולדות האומנות מתחילה באומנות המזרח הקדום, ממשיכה לאומנות הקלאסית ביוון וברומא, לאומנות ימי הביניים, הרנסאנס עד התקופה המודרנית, אומנות קדם מודרנית ואומנות מודרנית. בתוך כל אחת מהתקופות האלו מסתתרים מגוון סגנונות ואמנים שהשפיעו כל אחד בדרכו על בני דורו.
יחד עם זאת התקשו רבים להגדיר בדיוק מהי אומנות משום שמדובר במושג שאינו מאפשר הגדרה אמיתית שאינה תלויה בהקשרים תרבותיים, היסטוריים וגיאוגרפיים בהם היא לוקחת חלק. לכן, יצירות אומנות זהו מושג רחב שיכול לכנס תחת הגדרתו כל דבר הנוצר כתוצאה מפעילות אנושית יצירתית החל ממנה קולינארית מיוחדת וכלה בבניית בניינים רבי קומות.

יצירות אומנות ואומנות פוסט מודרנית

היום האומנות מבטאת הלך רוח תרבותי הדוחה כל שאיפה או מגמה של אחידות ומעודדת פלורליזם, סימולטאניות ועירוב. על פי החשיבה הפוסט מודרנית אין יצירת אומנות אחת או דרך מחשבה אחת ולכן כל הדרכים מקובלות. אי לכך מאופיינות השנים האחרונות מאז סוף המאה ה-20 ועד היום בהמון תנועות יצירה שונות הפועלות במקביל.

כניסת רשת האינטרנט לחיינו אפשרה לרבים להיחשף למגוון סוגים של אומנות מבלי לצאת מפתח ביתם וכן לרכוש יצירות אומנות כאלו או אחרות דרך המחשב הביתי. את ההשלכות של תופעה זו על עולם האומנות טרם ניתן לאמוד, אך ברור לכל כי עולם זה עומד בפני שינויים ותמורות כפי שעמד לכל אורך ההיסטוריה.

 
יצירות אומנות | כתבו לנו | ציורי שמן | פסלי שיש | פסלי אבן
פרסום אתריםפרסום אתרים | קידום אתרים - קידום אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים