054-4831152
יצירות אומנות - ציורי שמן - פסלי שיש - פסלי אבן
 
 

האמנות – פנים רבות לה

האמנות כפי שאנחנו מכירים אותה כיום עברה כברת דרך ארוכה, אך עם כל הדרך שעשתה תמיד שמרה על כמה מאפיינים יציבים ביניהם אסתטיקה. היופי הניבט מיצירת האמנות עדיין מהווה חלק חשוב ממנה למרות השינויים ההיסטוריים שפוקדים ופקדו את האנושות.

בימי הביניים האמנות הייתה כלי פונקציונאלי. עד לתקופת הרנסנס למשל האמנות הוגדרה כאומנות מכאנית, קרי: יצירה חזותית הקשורה בקשר הדוק למלאכת הכפיים והעמל. האמנות נועדה על מנת לשרת מטרות דתיות או מוניציפאליות (לפיאור העיר והאדרתה) ועם הזמן נולדה האמנות החופשית כפי שאנחנו מכירים אותה כיום, או אז הפכה נעלה ורוחנית הרבה יותר.

האמנות והחלל שבו היא וצומחת

רוחנית ככל שתהיה האמנות, היא איננה צומחת יש מאין, בחלל הריק. וכדי להעריך נכונה יצירת אומנות יש להבין תחילה היכן היצירה והיוצר נולדו וצמחו. נכון, יופי הוא עניין אוניברסאלי והוא על-זמני, אך יהיה זה אנכרוניסטי לבקר יצירת אומנות מבלי להכיר לעומק את תקופה שבה היא נוצרה. שכן האומן ויצירת האמנות הם חלק אינטגראלי מן המרקם החברתי, הכלכלי, הפוליטי והטכנולוגי של התקופה שבה הם חיים ולכל אלו יש השפעה מכרעת על היצירה ועל היוצר שלה.

ואם ניקח לדוגמא את האמנות והפרספקטיבה נגלה כי יציקת פרספקטיבה ליצירות האמנות הייתה חידוש אומנותי שלא היה יכול לחול – ללא הכרת כללי הפרספקטיבה. ללא ידע אנטומי ופיסיקאלי מוקדם היה זה קשה לאומנים להביא להולדת יצירות אומנות נאמנות למציאות.

ואם תשאלו מדוע האמנות צריכה להיות נאמנה למציאות, התשובה היא פשוטה. האמנות שמצליחה לחקות את המציאות מגדילה את ההזדהות בקרב המתבוננים בה.

האמנות והסבל

כבר משחר ההיסטוריה אנשים והוגים רבים החזיקו בסברה כי קיים קשר הדוק בין האמנות לבין הסבל שבו שרוי האומן, וטענו כי יש נוסחה לניבוי מוצלח של אומנות. האמנות תהיה טובה יותר ככל שזו תנבע מסבל. אך לאומנות כמו באומנות – אין נוסחא קבועה. ונראה כי סבל איננו גורם הכרחי לכינונה של יצירת האמנות. ישנם אומנים רבים שהוציאו תחת ידם יצירות מרשימות מבלי לשאת עגלת יגון כבדה על גביהם ולצידם, קיימת רשימה של אומנים שסבל היה מנת חלקם והיגון - השראה ליצירתם.יצירות אומנות | כתבו לנו | ציורי שמן | פסלי שיש | פסלי אבן
פרסום אתריםפרסום אתרים | קידום אתרים - קידום אתרים
לייבסיטי - בניית אתרים